Çalışma Saatleri

09:00 - 19:00

Bize Ulaşabilirsiniz

info@ercanturbo.com
turbo tamiri

Turbo Tamiri Sağlıklı mı?

Turbo Tamiri Sağlıklı mı?

Turbo Tamiri edilmiş turbonun ya da turbo tamirinin riskli olduğu, sağlıklı olmadığı, ucuz fakat güvenilir olmadığı gibi bilgiler Orijinal turbo üreticisi firmalar tarafından deklare edilmektedir.

Turbo aslında basit yapıda olsa da, bir tarafı (kompresör) görece daha soğuk iken diğer tarafı (türbin) çok yüksek sıcaklarda çalışan, çok yüksek devirlerde dönen türbin milinin ince yağ filmi ile yataklandığı merkez gövdesi ve motorun yönetim sistemi tarafından kontrol edilen aktüatörden meydana gelir.

Bu çalışma özellikleri nedeniyle turbonun farklı bölgelerinde farklı metalurjik özellikte malzemeler kullanılmakta, hassas toleranslarla ve yüksek teknoloji gerektiren hassas birleştirme yöntemleri ile üretilmektedir.

Bu nedenle turbonun tamir edilmesi için de benzer yapıda proses gerekmektedir.

Turbo tamirinin üretici firmalar tarafından riskli görülmesini aşağıda maddeler halinde sıralayabiliriz.

1. ALT PARÇALARIN KALİTESİ (TÜRBİN MİLİ, KOMPRESÖR PERVANESİ, YAĞLAMA VE YATAKLAMA PARÇALARI, GÖVDELER VE AKTÜATÖR)

Orijinal turbo üreticileri eski modellerin dışında alt parça tedarikini yapmamaktadırlar. Ancak sektörde artan turbo kullanımı, turbonun malzeme ve üretim teknolojisini gelişmesi ve turboların yenisi ile değişim maliyetinin çok yüksek oluşu nedeni ile turbo ve alt parçalarının yan sanayisi de paralel olarak gelişmektedir.

Piyasada orijinaline benzer kalitede üretilen ve benzer çalışma şartlarını sağlayan alt parçalar bulunabilmektedir.

2. TURBONUN MOTOR İŞLETİM SİSTEMİ İLE ÇAKIŞMASI, DÜŞÜK BASINÇ, ZENGİN HAVA/YAKIT KARIŞIMI, YÜKSEK BASINÇ NEDENİYLE KISA SÜREDE ARIZALANMASI.

Özellike değişken geometrili turboşarjlarda önceleri sıklıkla karşılaşılan bu durum, artık bertaraf edilmiştir. Tübitak desteği ile geliştirdiğimiz TC VFB Flow bench, tam olarak bu problemin çözümü için üretilmiştir. Turbo tamiri yapıldıktan sonra bu makina ile fabrika ayarlarına kalibre edilebilmekte, üretici firmaların bu konudaki haklı endişeleri giderilmektedir.

3. KALİTE&KONTROL

Yüksek malzeme kalite ve üretim teknolojisine sahip turbo yan sanayi üreticisi firmalar da bulunmakta hatta bu firmaların bir bölümü orijinal turbo üretici firmalarına fason üretim de yapmakta ve  kalite kontrol prosesleri de benzer şekilde takip edilmektedir.

4. ÜRETİCİ GARANTİSİ

Turbo, motorun farklı bölgelerinde farklı problemler çıktığında arızalanabilen hassas bir parçadır. Turbo arızalandığında eğer motordaki problem giderilmezse, araca takılan tamir edilmiş ya da orijinal turbo tekrar arızalanacaktır. Bu nedenle motordaki problemin giderilmesi için çalışma yapılması gerekmektedir. Özellikle araç garanti kapsamı dışına çıktıktan sonra bu çalışmalar maliyet kaygıları veya yetersiz eğitimli teknik personel nedeni ile tam olarak yapılmamakta ve arıza tekrarlamaktadır. Sonuç olarak çoğu zaman özellikle orijinal turbo üreticisi firmalar turboyu garanti kapsamında değerlendirmemekte ve arızalanan yeni turbonun değişim bedeli müşteri tarafından karşılanmaktadır.

Turbo Tamiri Sağlıklı mı? Evet

Turbo Tamiri Nedir?

Turbo Tamiri Nedir?

Turbo Tamiri Nedir? 

Turbo Tamiri Nedir?

 • Tamir gerçekleştirilen turbo nasıl belli olur gibi sorular toplum arasında sık sık konuşulan konular arasında yer almaktadır. Turbo’da meydana gelen arıza araçlarda ciddi bir çekiş kaybına neden olmaktadır. Özellikle rampa, yokuş yukarı çıkarken fazla basınç gereksinimi duyan turbo sistemleri basınç sağlayamadığı takdirde çekiş gücünden düşmektedir. Bu yönteme çözüm olarak genellikle kontağı kapatma olayı gerçekleştirilir. Kontağı kapattıktan sonra araç tekrar çalıştırılıp düşük devirler de düzelme reaksiyonu gösterebilir. Ancak buna rağmen turbo sisteminde meydana gelen arıza devam etmektedir. Bunun belirtileri ise; araç egsozundan siyah duman çıkması, sürüş sırasında turbo bölümünden rüzgar sesi gelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Yaşanılan bu durumlar da yapmanız gereken profesyonel bir şekilde hizmet veren kurumlara başvurup, bilgisayar vasıtası ile arıza tespiti yaptırmanız tavsiye edilir.
 • Aslında turbo tamiri, turboşarj yöntemi ile daha komplike bir yapıya sahip olmaktadır. Turbo arızalarının profesyonel ekipler tarafından yapılması tavsiye edilir. Turbo sisteminde mevcut olan mekanik bir arıza ile basınç valfleri etkilenir ve bozulma meydana gelir. Bu gibi durumlar da basınç valflerini değiştirmek soruna kalıcı bir çözüm olmamaktadır. Çünkü araç geçici bir süre eski durumuna gelse bile zaman içerisinde valflerin tekrar bozulma ihtimali vardır. İkinci bir valf bozulması ile daha büyük arızalara gün doğmaktadır. İlk arıza oluştuğunda arıza kaynağını belirleyip sorunu temelli çözmek en mantıklı seçim olacaktır. Ercan Turbo olarak 12 yıllık tecrübemizi, profesyonel bir ekiple birleştirerek sektörde lider firma olma yolunda ilerlemekteyiz. Teknolojik yapıyı kullanarak bilgisayarlı arıza tespitleri sonucunda Yüzde Yüz müşteri memnuniyetinin benimsenmesi sayesinde servis hizmetlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’de son dönemde sektörün lider firması olma gururu ile çalışmalarımıza son sürat devam etmekteyiz..

Turbo Tamiri Nedir?

Turbo Tamiri bir çok otomobilde kullanılan güç ve hıza etkili olması için teknolojiden faydalanılarak geliştirilmiş motordur. Turbo motorlar üstün performans sergiler. Turbo motorlar kısa sürede araçları maksimum hızlara çıkartabilirler.

Turbo araçların yüksek performansı aracın çeşitli aksamların da sorunlara neden olur.
Zamanla doğan bu problemler turbo motorların arıza yaşamalarına,performans kayıplarına sebep olmaktadır.
Turbo araçlar da motor arızalarının da gerçekleşme nedeni zamanla bakımı yapılmayan araçların yada fazla kullanım nedeniyle ortaya çıkan sorunların giderilememesidir. Tamir ihtiyaç haline gelir.

Turbo Arıza Belirtileri

Turbo Arıza Belirtileri

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir?  Turbo Şarj Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo Arıza Belirtileri Şunlardır;

 • Arıza lambası yanar (yeni araçlarda),
 • Aracın çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar,
 • Turbodan anormal ses gelir-Turbo arıza sesi (ötme-siren gibi) (normal kulağa hoş gelen hafif ıslık sesinden farklı-şiddetli ses),
 • Motor yağ eksiltir,
 • Turbo basıncı düşer,
 • Egzozdan aşırı duman atar (egzozdan gri-mavi-beyaz duman çıkar)
 • Uzun yollarda aşırı sıkıştırma sebebi ile turbonuz arızalanır,
 • Yağ bakımı çok önemlidir turbo mili aşırı egzoz gazına maruz kalır en zor şartlarda çalışan en önemli parçadır.
 • Sabahları çızırtı sesine dikkat ediniz soğuk havalarda
 • Yokuşlarda yığılma olduysa devir kaybı (önemli)
 • Arkadan aracı biri çeker hissiyati alabilirsiniz.

Turbo arızası nasıl anlaşılır ?

 • Yakıt sarfiyatındaki artış,
 • Yük altındayken zorlanmalar,
 • Turbodan belirgin seslerin gelmesi,
 • Devirlenme ivmesinin düşmesi,
 • Turbo basınç göstergesinde düşüş,
 • Yağ eksiltme ve yakma,
 • Yakıtın Yanma fonksiyonunda aksaklıklar sonucu egzozdan gelen beyaz duman,
 • Motor arıza lambasının yanması

Turbo Arıza Nedenleri Nelerdir?

Turbo şarj motorun en zorlu çalışma koşullarında çalışan parçalardan biridir. Egzoz gazlarına direkt maruz kalan türbin kanatçıkları yüksek sıcaklık altında çalışmak zorundadır. Turbo mili inanılmaz yüksek devirlerde dönmektedir, tubo mili (kanatçıkları) dakikada 60 bin – 100 bin devirle dönmektedir. Bu sebeple turbonun yağlanması ölümcül öneme sahiptir.

Turbo şarjın yağlanması, motor yağıyla yapılmaktadır. Motor yağı, turbonun gövdesinde bulunan mil yatağına basılır, yağ gövdenin içindeki yağ kanallarından geçerek, yatakları ve  burçları yağlayarak turboyu terk eder. Turbo mili bu yağlama sayesinde bir yağ filminin üzerinde dönmektedir. Yağ filminin oluşmaması, yetersiz yağlama, milin yataklara sürtmesine sebep olur.